Sporda Su Tüketiminin Önemi

Türkiye’de Spor Yöneticiliği
1 Nisan 2021
“7den 70e Sen de Gel Spora Projesi” Başvurular
6 Nisan 2021

Sporda Su Tüketiminin Önemi

En çok merak edilen sorulardan biri de su tüketimidir. Bu yazımızda egzersiz yaparken su tüketiminin faydalarını açıklıyoruz.

Vücudumuz terleme ve idrar yoluyla çok su kaybeder. Spor sırasında kaybettiğimiz suyu yerine koyamazsak vücudumuz susuz kalır. Vücudunuzun susuz kalması kalbinizi, böbreklerinizi, idrak yeteneğinizi ve spor performansınızı etkiler. Günlük su ihtiyacımızı içtiğimiz sudan, çeşitli besin ve içeceklerden alabilmekteyiz. Sağlıklı bir yaşam için alkollü-alkolsüz, gazlı-gazsız ve şeker ilaveli içeceklerden uzak durmalıyız.

Antrenmanda su tüketimine çok önem verin.

Sporcular antrenman esnasında terlememek için su tüketimini minimum seviyede tutabilmektedirler. Fakat bu durum antrenmanın kalitesini düşürür ve vücut fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler. Vücuttaki kanın akışkanlığının da arttırılması yeterli düzeyde su tüketimiyle mümkündür.

Size önemli bir uyarımız olacak; sadece susadığınız zaman sıvı tüketiyorsanız, dehidrasyon yapıyor olabilirsiniz. Yani vücudunuzda su kaybı başladığını fark ederek, geç su içiyor olabilirsiniz çünkü susama hissi vücuttaki suyun %1’i kaybedildiğinde oluşan bir uyarıdır, dehidrasyonun bir ileri aşama işaretidir. Dehidrasyon beyni susuzluğa karşı uyarır ve daha fazla su almamız için sinyal verir.

Dehidrasyon Belirtileri

  • Odaklanmada güçlük
  • Erken yorulma
  • Baş ağrısı
  • Terleyememe
  • İdrar renginin koyulaşması
  • Performans düşüklüğü

Engin ÇAPKIN
Sporcu & Dehidrasyon Uzmanı

Başvuru Yap